top of page
Blog: Blog2
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMonika Rośkiewicz

Skaling - czyli usunięcie kamienia nazębnego, ale po co wogóle usuwać kamień?

Dla większości osób jest przez nie niezauważalny, nie stanowi problemu, to tylko kamień - bardzo często słyszę to podczas zabiegu, ale kiedy wytłumaczy się czym tak naprawdę jest to nie jest już takim nic nie ważnym kamieniem.

Naukowcy bo tutaj będę się też ich wiedzą posługiwać , przekonują ,że choroby dziąseł i przyzębia (przebiegające z krwawieniem i opuchlizną) nie są tylko oznaką przewlekłych i ogólnoustrojowych chorób, ale mogą być także ich znaczącą i niespodziewaną przyczyną.

Dr Robert Genco twierdził:


" Ludzie myślą o chorobie dziąseł jako o chorobie zębów,ale nie zastanawiają się ,że jest ona poważną infekcją, wskutek której bakterie mogą się przedostawać do krwiobiegu. W rezultacie może to powodować dodatkowe problemy zdrowotne u pacjentów, którzy już cierpią na inne choroby, albo prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak choroby serca"


No właśnie jeśli się popatrzy na kwestię potrzeby usuwania kamienia to nie jest on już nic nie znaczącym "kamykiem" . Ma wpływ na cały nasz organizm a u kobiet w ciąży brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może przyczyniać się do wczesnego porodu, więc to kolejny powód by zwracać uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny ,do którego w obecnych czasach przywiązuje się dużą uwagę.


Skaling to usunięcie kamienia nazębnego, a czym jest właściwie kamień nazębny i skąd się bierze? Kamień nazębny to nic innego jak bakterie, zaraz to wyjaśnię. A skąd się bierze , skoro szczotkujemy zęby, jest wiele różnych past, płynów ,nie wspomnę już o wielorodności szczoteczek do zębów ,które są dostępne w każdym sklepie, ale wróćmy do głównego zagadnienia - kamienia.


Kamień nazębny to zmineralizowany osad nazębny, powstający w wyniku niestarannego szczotkowania zębów. Powstaje z miękkiej płytki bakteryjnej, który tworzy się kilka godzin po umyciu zębów. Jeżeli płytka ta nie zostanie dokładnie usunięta to zaczyna twardnieć (zmineralizuje się). Kamień jest złożoną strukturą bakteryjną, która składa się z bakterii żywych oraz martwych. Pierwsze z nich powodują stany zapalne dziąseł, natomiast te drugie alergizują cały organizm.

dwa rodzaje kamienia:

Kamień naddziąsłowy pojawia się pierwszy powodując powstawanie białych plamek pojawiających się najczęściej na granicy zęba i dziąsła są to odwapnienia, które sprzyjają rozwojowi próchnicy.

Kamień poddziąsłowy pojawia się w wyniku nieusuwania kamienia naddziąsłowego. Jest on zdecydowanie bardziej groźny od naddziąsłowego, ponieważ wbija się jak drzazga między korzeń, a kość i rozbija sieć więzadeł, które utrzymują ząb w zębodole. Stale utrzymujący się stan zapalny powoduje resorpcję kości, dlatego obnażają nam się szyjki, a zęby wyglądają na dłuższe.

Nieregularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego nie tylko powoduje próchnicę, ale również chore przyzębie/kość, w którym znajdują się zęby. Jak widać widoczny kamień to nie tylko brak estetyki, ale również w dużej mierze rozwijająca są choroba dziąseł. Jeśli nie jest usuwany zgodnie z zaleceniami lekarza i higienistki stomatologicznej to często przy myciu zębów lub spożywaniu pokarmów mamy do czynienia z krwawiącymi dziąsłami, odczuwamy niesmak oraz przykry zapach własnego oddechu.

Postępująca choroba dziąseł tak umila pacjentowi życie, że krwawienie pojawia się już nie tylko w trakcie jedzenia ale przy najmniejszych bodźcach. Dziąsła są czerwone, tkliwe oraz rozpulchnione, a zęby z czasem stają się ruchome. W tym przypadku choroba dziąseł rozwija się w chorobę przyzębia - paradontozę, a zęby w zależności od stopnia rozchwiania, mogą być do usunięcia. Jeśli więc zauważysz podczas szczotkowania zębów krwawienie, dziąsła opuchnięte, bolące to nie idź do apteki czy drogerii po płyn do płukania ust , nie sięgaj po tabletki przeciwbólowe, tylko w pierwszej kolejności umów wizytę u higienistki stomatologicznej , która usunie przyczynę takiego stanu, nauczy Cię jak właściwie dbać o zdrowie jamy ustnej , dobierze odpowiednie przybory byś mógł jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami.











117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page