top of page
Blog: Blog2
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMonika Rośkiewicz

Kobiety w ciąży

Zaktualizowano: 28 gru 2019


Dzisiejszy post będzie poświęcony właśnie jej, dlaczego ? Bo wszystko zaczyna się od niej, to od niej zależy jaki start będzie miał młody organizm, mówię tu oczywiście o jamie ustnej dziecka a nie o wychowaniu ,bo nie o tym jest ten blog i cała strona.

Ktoś by pomyślał ,że to mało istotne czy ma się zdrowe zęby i jamę ustną w ciąży bo przecież dziecko się jeszcze nie urodziło, ale wierzcie mi ma bardzo duże znaczenie.

Kobieta w ciąży to kobieta ,która spodziewa się dziecka, nie różni się niczym od innych kobiet poza tym ,że jest w ciąży. Często słyszę od moich pacjentek ,że ciąża zniszczyła im zęby, że wcześniej miały piękne , zdrowe a po ciąży trzeba było usunąć. Kiedyś obiło mi się o ucho powiedzenie „jedna ciąża- jeden ząb”.

Nie zgadzam się z tym całkowicie. No właśnie jak to jest z kobietami w ciąży w gabinecie stomatologicznym?

Jak należy je przyjmować?

Jakie zabiegi można przeprowadzać?

Jakie dać zalecenia po zabiegowe?

Stan zębów i ogólna kondycja jamy ustnej ma duży wpływ na przebieg ciąży ,poród ,a nawet zapłodnienie. Zapłodnienie? Tak. Choroby przyzębia wpływają na pojawienie się we krwi związków prozapalnych, a co za tym idzie opóźnienie zajścia w ciążę nawet o 2 miesiące. Kobiety ciężarne, które nie dbają o zdrowie swoich zębów muszą liczyć się z zagrożeniem pojawienia się zakażenia bakteryjnego u noworodka, niskiej masy urodzeniowej ,a nawet przedwczesnego porodu.

Hormony szaleją ,są odpowiedzialne za rozpulchnione dziąsła, objawiające się krwawieniem ,wrażliwością przy szczotkowaniu .

W takiej sytuacji higiena jest utrudniona ,ale nie zwalnia nas od zaprzestania szczotkowania zębów. Często kobiety ciężarne napotykają na taką przeszkodę i rezygnują z dokładnego szczotkowania i nitkowania zębów. To może nasilić wszystkie wymienione wcześniej objawy. Zalegające resztki pokarmu z łatwością dostają się do kieszonek dziąsłowych , nieusuwane stwarzają idealne środowisko do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Bakterie uwielbiają także płytkę nazębną, kamień, niewidoczne ubytki, mosty, korony, niedokładnie wypolerowane wypełnienia.

Co dodatkowo w trakcie ciąży wpływa na pogorszenie się higieny jamy ustnej?

Jak wiemy niektóre kobiety w ciąży muszą zmagać się z częstymi wymiotami, które bardzo drażnią i osłabiają zęby. Dzieje się tak dlatego, że treść pokarmowa obfituje w sok żołądkowy, którego głównym składnikiem jest kwas solny. Odpowiada on za uszkodzenia szkliwa i pojawienie się nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Substancje z soku żołądkowego powodują rozmiękczenie szkliwa, prowadzące do mikrouszkodzeń a w konsekwencji do próchnicy.

Niedobór witamin i minerałów oraz apetyt na słodkie i kwaśne potrawy to jedne z głównych czynników próchnicotwórczych.

Co jeśli problemy pojawią się już po zajściu w ciążę?

W społeczeństwie krąży stereotypowa opinia, że kobiety w ciąży nie mogą leczyć się u dentysty. Nic bardziej mylnego!!!

Kobieta ciężarna powinna przynajmniej raz na trymestr zgłaszać się do stomatologa. Można wtedy :

-leczyć zęby zachowawczo

-usuwać zęby (tak można a czemu nie? Zabieg nie musi być przeprowadzany w osłonie antybiotykowej, chyba że lekarz stwierdzi stan zapalny ,wówczas przepisuje się antybiotyk z grupy penicylin. Usuwania zębów unika się w I trymestrze ciąży bo jak wiemy pierwsze 3 miesiące ciąży są decydujące , tak bym to określiła)

- leczyć zęby kanałowo

-wykonywać RTG, ale tylko wówczas, gdy nie ma innej możliwości diagnostyki i jest to niezbędne!

-wykonywać uzupełnienia protetyczne

-leczyć się ortodontycznie

- wykonywać higienizację (skaling), piaskowanie

Co do zabiegów ,które powinno się odłożyć na później to należą do nich:

-implanty

-zabiegi usunięcia zębów zatrzymanych np. „8”

-wybielanie zębów

-ozonoterapia

-profilaktyczne podawanie fluoru

Jeśli chodzi o zapalenia dziąseł to rozróżniamy 4 rodzaje:

1). Gingivitis gravidarum simple- krwawienie z dziąseł o niewielkim nasileniu

2). Gingivitis gravidarum oliffusa haemorhagica – rumieniowe zapalenie dziąseł

3). Gingivitis hypertotrophic generalisata- rozlany przerost dziąseł

4). Epulis gravidarum –guz ciążowy, nadziąślak ciążowy

Prócz zapaleń dziąseł kobiety ciężarne narzekają na ruchomość swoich zębów w okresie ciąży oraz występującą dość często suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Profilaktyka stomatologiczna

W okresie ciąży i karmienia piersią organizm matki potrzebuje dużo więcej substancji odżywczych. Efektem niedoboru substancji odżywczych może być próchnica. W czasie ciąży organizm uwalnia większą ilość hormonów. Leczenie ubytków poprzez właściwe odżywianie się w okresie ciąży ma też dodatkowe plusy: substancje odżywcze, których matka dostarcza organizmowi, poprawią kondycję zdrowotną dziecka, a po porodzie przyspieszą regenerację. W trakcie ciąży zęby matki często atakuje próchnica, gdyż jej organizm przekazuje substancje odżywcze dziecku. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczająco dużo substancji odżywczych w pożywieniu „pożycza” minerały z zębów.

Według badań mleko z piersi przeciwdziała gromadzeniu się w ustach kwasów i bakterii. Zmienia się to ,gdy wprowadzamy mleko zmodyfikowane ,dodając do niego słodkie substancje. Nocne karmienie może ustrzec dzieci przed próchnicą. Dzieci do 3 r.ż. ,których organizm rośnie w nocy, potrzebują regularnych posiłków i substancji odżywczych zawartych w mleku.

Do mleka dla niemowląt zwykle dodawany jest cukier . Karmienie dziecka takim mlekiem lub sokami owocowymi z butelki zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki, jeśli u dziecka rozwija się próchnica ,należy zbadać , jakie pokarmy mogły ją wywołać. Jest bardzo ważne , by matka przykładała dużą uwagę do sesji karmienia piersi. Rozwijający się organizm dziecka potrzebuje coraz więcej substancji odżywczych. Rodzic musi zbilansować dietę, łącząc w niej zwykłe karmienie i mleko z piersi i uzależniając ilość substancji odżywczych od wieku dziecka i jego rozwoju fizycznego. Jeśli u dziecka rozwija się próchnica zadbaj w swojej diecie aby mleko miało dużo witamin i minerałów.

Na rozwój dziecka ma też wpływ to jak oddycha nocą. Otwarte usta wpływają na poziom substancji P w ciele oraz oddziałują na nerw trójdzielny, utrudniając rozwój organizmu. Po karmieniu piersią matka powinna odsunąć usta dziecka od sutka, by zaczęło oddychać przez nos.

Skąd się biorą ubytki u dzieci:

Kluczowe znaczenie ma sposób odżywiania się i stan zdrowia ojca oraz przyszłej matki. Po urodzeniu następuje okres dynamicznego wzrostu, który trwa kilka kolejnych lat. Wzrost organizmu odbywa się falami i wymaga dodatkowej dawki witamin i minerałów. Z myślą o nich ciało magazynuje substancje odżywcze i jeśli ich zabraknie organizm wyciąga potrzebne minerały i inne substancje z zębów. Próchnica pojawia się również, gdy dzieci jedzą za dużo słodyczy , co prowadzi do zakłócenia równowagi chemicznej ciała i niszczenia zębów.

Aby zęby twojego dziecka były mocne i zdrowe :

- wzbogać dietę dziecka o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, w szczególności witaminy A i D; Jeśli chcesz zapewnić dziecku dostęp do innych źródeł witamin rozpuszczalnych w tłuszczach , pozwól mu do woli jeść pokarmy o dużej zawartości wit. A : wątróbki, żółtka jajek, olej rybny, żółte masło, szpik kostny, ikra.

- podawaj olej z wątroby Dorsza ;

- zwiększ dawkę minerałów , zwłaszcza wapnia i fosforu;

- ogranicz spożycie słodkich pokarmów i wzbogać diety o białko;

- unikaj pokarmów toksycznych i poddanych denaturyzacji; zrezygnuj z produktów zbożowych z łupinami;

Dostarczaj dziecku żelazo.

Warzywa podawaj w formie ugotowanej lub np. w formie soków .

To tak po krótce o odżywianiu dziecka, więcej napiszę w poście dotyczącym dzieci ,a zatem zapraszam do polubienia na fb mojej strony SKALING-STOM.

Podstawowym zabiegiem w gabinecie stomatologicznym, który powinna wykonać kobieta w ciąży jest higienizacja. Nie ma też przeciwwskazań do piaskowania zębów.

Dieta kobiet w ciąży powinna być bogata w produkty zawierające fosfor, żelazo, Vit D,A,C,K , tłuste ryby, pokarmy mleczne, zielone warzywa liściaste, warzywa, owoce, chleb pełnoziarnisty.

Pamiętajmy ,że zawiązki zębów powstają w 6 tygodniu ciąży . Wszystkie zabiegi można wykonywać w II trymestrze i nie obawiajmy się ultradźwięków bo USG to też ultradźwięki.

Informacje ,które zawarte są w poście zebrałam ze szkoleń na , których byłam, ze stron internetowych bo lubię dużo czytać i z książek ,jak to mówią moi bliscy : „ ty tylko o zębach” No cóż ten typ tak ma ,czyli ja.

Co do past ,które zalecam swoim pacjentkom to są to Vitis Gingival ( na dziąsła), Splat Organic (pasta dedykowana specjalnie kobietom w ciąży) a także Arthrodont Classic ( Pierre Fabre ,dostępna w Aptekach)

Jeśli chodzi o płyny do płukania jamy ustnej to jeśli jest konieczność to można zastosować roztwór wody utlenionej tzn 1 łyżkę stołową wody utlenionej na pół kubeczka albo szklanki letniej wody.

Pamiętajmy jednak o tym ,że najważniejsze to szczotkowanie zębów, bez właściwego szczotkowania nawet najlepsza pasta czy płyn nie uchronią naszych zębów od próchnicy a dziąseł od stanów zapalnych i odpowiednia dieta, zbilansowana ,pełna wartościowych witamin i minerałów- to wszystko pomoże Ci zachować na lata zdrowe, mocne zęby.

Higienistka stomatologiczna Monika Rośkiewicz

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page